Rozvod - konšpiračná teória

Autor: Erik Bogdan | 15.9.2012 o 14:18 | (upravené 23.9.2012 o 5:53) Karma článku: 5,90 | Prečítané:  325x

Rozvod a peniaze – konšpiračné teórie. Som rozvedený, mám kopu času, tak rozmýšľam. Analyzujem, to mi ide dosť dobre. Témou je finančná situácia pred rozvodom a po rozvode – nakoniec, peniaze sú v tejto pľuhavej dobe zaujímavé. Nie je to pre slabých čitateľov a tých, ktorí chcú za pár riadkov zistiť všetko – ja sa k svojmu námetu dostanem až na druhej A4. Skrátka, vášnivý spisovateľ si žiada rovnako vášnivého čitateľa :-)

Všetci dobre vieme, že rozvodový priemysel je pre mnohých výnosnou zlatou baňou. Nie je žiadnym tajomstvom, že na rozvodoch sa priživujú, ba nimi priam živia rôzne profesie – sociálne pracovníčky, sudcovia, mediátori, advokáti, súdni znalci, pro-fem občianske združenia. Všetci títo ľudia vykonávajú svoju prácu iba preto, že existuje niečo ako rozvod a že toto niečo trvá niekoľko mesiacov, ba rokov. Ich existencia je priamo závislá na tom, že sa rozvod riadi deravými zákonmi, že je tam mnoho miesta pre korupciu, zneužívanie postavenia, pre čistý aj nečistý zárobok.

 

Vezmem to od konca: pro-fem občianske združenia získajú peniaze od štátu, od súkromných osôb alebo firiem, vlastne od kohokoľvek a následne zriadia domov pre opustené, prípadne ( a to je módne ) aj týrané matky s deťmi. Vždy to lepšie zatrasie mešcom, ak sväto-sväte tvrdíte, že tá žena bola každodenne týraná, že musela opustiť domov ( v ktorom dlhé a dlhé roky žila bez toho, aby čo len pípla ) a že nutne potrebuje všemožnú pomoc. V takomto „domove“ získa prácu niekoľko osôb, občianske združenie samotné poskytne prácu ďalším. Spolupracuje sa s naslovovzatými znalcami, ktorí vypracujú posudky. Samozrejme, za istú sumu a čím viac posudkov, tým lepšie. Pritom, na takom posudku sa nemusíte ani narobiť – stačí, ak máte nejakú šikovnú šablónu a tú si upravujete, prepisujete, prispôsobujete prípadu. Okrem týchto, nazvem ich „znalcov nadivoko“ sú tu aj znalci určení súdom. Tí aspoň fungujú na základe súdneho poverenia a teda oficiálne a podľa zákona. I tak ale ide znova o tie isté peniaze. Ak vezmeme do úvahy rôzne špecifiká nášho súdnictva ( myslím na dĺžku rozvodových konaní ), takých posudkov sa vypracuje niekedy aj niekoľko – pekné peniaze, poviem vám !

O ziskoch právnikov, advokátov je mi hádam zbytočné hovoriť. Už len tabuľkové, tarifné odmeny vás ovalia po hlave a ak nesedíte, určite si sadnete, najmä pri našich platoch. Vlastne nie je v záujme vášho advokáta ( ktorého platíte ), aby spor skrátil – ale skôr to, aby ho predlžoval.

Nuž a samotný štát? Platy a miesta sociálnych pracovníčok, všetky tie šetrenia, korešpondencia, účasť na pojednávaniach; kolky a listy, rozhodnutia a odvolania, množstvo súdnych prípadov pre sudcov, práca pre zapisovateľky, dokonca pre policajtov na vstupe do súdu ... .

Zatiaľ, aspoň dúfam, so mnou všetci súhlasíte: rozvod je obživu poskytujúca oblasť, priemysel, ktorý živí celú armádu ľudí – a z tých všetkých ľudí sa mnohí neváhajú na tomto priemysle viac, či menej otvorene priživovať. Čím dlhší je rozvod, čím väčší konflikt, tým lepšie. Hádam nikto zo zúčastnených sa v skutočnosti ani nesnaží konflikt vyriešiť, nájsť kompromis a všetci do jedného sa od riešenia vlastne odťahujú, hádžu to jeden na druhého, racionalizujú si svoju nedbalosť, lenivosť, neschopnosť, nechuť úprimne, čestne, poctivo, nezištne a spravodlivo hľadať a nájsť kompromis pre tých rozhádaných, rozvádzajúcich sa ľudí a ich úbohé trpiace deti.

Sociálne pracovníčky robia len šetrenia, nič viac. Občianske združenie len pomáha, poskytuje prístrešie a pomoc, nič viac. Advokát poskytuje právne rady, zastupuje, nič viac. Sudca súdi podľa zákona, nič viac. Ak sú niekde chyby, sú v systéme, v zákonoch - nie v ľuďoch, pravda?

Nuž, ak by totiž každý z týchto priživujúcich sa ľudí vykonával svoju prácu poctivo, rozvodov by – čuduj sa svete – ubudlo ! Nebezpečne by sa skrátili a zrýchlili! A to by bola katastrofa pre ich život – menej práce, ohrozené miesto, ohrozený príjem ... .

Ale nie o tejto konšpiračnej teórii som chcel. Ja som rozmýšľal o tomto: keď sa vezmete, začnete žiť spolu, v jednej domácnosti. Z dvoch samostatných jednočlenných – jednoosobových ekonomických jednotiek sa stane jedna jednotka – minimálne dvojčlenná, dvojosobová. Nie som síce ekonóm, ale podľa mojej konšpiračnej teórie sa uzavretím manželstva stanete vlastne ... finančne menej zaujímavým. Jediný spôsob, akým znova trochu zaujmete ekonomiku je, keď máte dieťa/deti. Manželstvo v podstate znižuje vašu ekonomickú spotrebu, a to najmä synergickým efektom, spojením dvoch ( nedajbože viacerých ! ) do jedného. To vedeli už naše staré mamy, keď hovorievali, že pri jednom ohni sa najedia ako dvaja, tak i traja alebo štyria ... . začnete využívať nie dva byty, ale iba jeden. Začnete variť v jednej domácnosti ( pri tom spomínanom jednom ohni ); začnete používať jeden televízor, jednu chladničku, nakupujete dvakrát menej často ... . Skrátka a dobre: pred sobášom prinášate ekonomike oveľa viac zisku, ako po ňom. A, ako moji bystrí vášniví čitatelia iste pochopili, po rozvode sa znova stávate ekonomicky zaujímavejším: znova obsadíte druhý byt, znova začnete používať druhý televízor, druhú chladničku, ten „druhý oheň“; slabšie povahy začnú mať výdavky na alkohol, platený sex, či nedajbože šport. Silnejšie povahy si nájdu inú/iného, čím sa znovu dostanú do lepšej pozície v ekonomickej hre o spotrebu.

Je v priamom ekonomickom záujme firiem, výrobcov, ba i štátu, aby ľudia žili sami, vo svojej jednoosobovej domácnosti: zvýši sa odber plynu, elektriny; objem nákupov a spotreby tovarov a služieb; objem dopravy; objem priamych a nepriamych daní. Preto je len logické, že tieto firmy a samotný štát budú – ak nie vedome, tak aspoň podvedome – podporovať rozchody a rozvody, lebo od nich závisí výška ich zisku. Ak sa na to pozerám takto, existencia rozvodového priemyslu a príživníkov na ňom sa mi zrazu nevidí až tak obludná a zvrátená, dokonca akosi pochopiteľná. Samozrejme, z morálneho hľadiska je to stále a v každom ohľade odsúdeniahodné – uprednostňuje sa ( krátkodobý ) zisk pred objektívnym dobrom jedincov, peniaze pred človekom.

Ja osobne som presvedčený, že hoci k sobášu sa rozhodnete obaja, teda dobrovoľne a bez donútenia, k rozvodu ste donútení, dohnaní. Rozviesť sa vždy chce iba jeden a poznám iba málo prípadov, kedy k rozvodu dospeli skutočne obaja. Teda, k ekonomickej „menej-zaujímavosti“ sa dostávate dobrovoľne, no k ekonomickej „zaujímavosti“ ste donútení tým, že sa niekto s vami jednoducho chce rozviesť, resp. rozvedie.

Prečo ale nikto nerieši situáciu, že rozvodom vám ten druhý spôsobí ekonomickú ujmu?! Prečo každý rieši a pomáha žene, ktorá ( často bez objektívnych príčin ) opustí spoločnú domácnosť a rozvedie sa – a nikto nerieši ekonomické problémy muža, ktorý ostane sám, s nutnosťou zabezpečiť si byt, zväčšiť svoju ekonomickú spotrebu, sám znášať náklady na život, navýšené uloženým výživným? Zamyslime sa nad bežnou modelovou situáciou: rodina mala dva platy, z ktorých muž platil nájom, potraviny, nejaké tie poistky a/alebo úvery a žena platila oblečenie, obuv, deťom školu a zvyšok ( ak nejaký bol ) šiel na nejaké úspory, či výnimočné výdaje. Tak približne to funguje u väčšiny rodín, aspoň pokiaľ viem. Zrazu žena ( s deťmi, samozrejme ) odíde a mužovi ostanú všetky náklady – náklady na byt, na poistky, možno o niečo nižšie náklady na potraviny ... a neostane mu nič na oblečenie, obuv; neostane mu nič na právnika, na rozvod, na výnimočné výdaje. Nemá prostriedky na to, aby sa súdil dlhší čas ( napríklad, ak by si dovolil chcieť styk s deťmi viac ako tie nacistické štyri dni za mesiac ). Naopak, žena dostane nové ubytovanie, bezplatné právne zastúpenie, ostane jej väčšina platu a žiadne veľké výdaje z minulosti, získa príjem z výživného a rôznu štátnu a inú pomoc ( lebo veď sa predsa stará o deti, nie ? ) Prečo nikto nerieši, že rozvodom je často jeden z tých dvoch uvrhnutý do chudoby ( paradoxne je to podľa mňa veľmi často práve muž ) a u oboch sa umelo zvýši spotreba nad mieru, ktorá je nevyhnutná? Odpoveď je jednoduchá – lebo je to zámer, je na tom záujem.

Takže uzatváram: rozvody nielen, že živia „malý“ rozvodový priemysel, ale živia aj celý obrovský priemysel, firmy a štáty, ktorých záujmom je ... nič menej, ako národ jednotlivcov, žijúcich osamote, tvoriacich ekonomicky zaujímavé jednotky s dobrou spotrebou a netvoriacich synergické ( rodinné ) jednotky. Cieľom je individualista, pôžitkár, kupujúci, platiaci človek; človek bez srdca a bez rozumu, zato však s dobre nabitou peňaženkou. Heslo: len nech to sype!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?